schemat sejmu RP

Podobne

tekst w sieci

Temat: Czy polacy potrafią dbać o interes narodowy?
z Rzeczpospolitej : http://www.rp.pl/artykul/55769,94821.html


Limity to powrót do przeszłości
Grzegorz Maj 19-02-2008, ostatnia aktualizacja 19-02-2008 07:35

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje takie reguły dostępu do zawodów prawniczych, że bez cienia przesady można je nazwać powrotem do przeszłości – twierdzi Grzegorz Maj, prezes stowarzyszenia Fair Play
Ustawa o zmianie ustawy o adwokaturze, radcach prawnych, notariacie oraz o zmianie niektórych innych ustaw z 2006 roku zmieniła radykalnie zasady dostępu do zawodów. Nam, jako młodemu pokoleniu, chodziło przede wszystkim o to, aby to nie potencjalny ekonomiczny konkurent decydował, kto wykonuje zawód, oraz aby o dostępie do zawodów prawniczych decydowały wyłącznie kompetencje, a nie inne kryteria powszechnie do tej pory krytykowane, czyli nepotyzm i limity przyjęć. W toku prac sejmowej komisji szczególnie radcowie prawni podkreślali, że to sama korporacja zniosła limity przyjęć.
I oto minister ćwiąkalski wychodzi z nową propozycją. W mojej ocenie nie tylko ograniczy ona dostęp do zawodów i usług prawniczych, ale też powieli schematy. Nie jest, niestety, żadnym reformatorskim pomysłem, który systemowo ureguluje tę ważną kwestię, ale groźnym powrotem do ganionych nawet przez korporacje prakt

Ano, klika nie popuszcza, wraca stare...
Źródło: forum.pluswarszawa.pl/viewtopic.php?t=1507Temat: Wybory parlamentarne - inna ordynacja
Od razu napiszę, że pomysł przyszedł mi do głowy gdy siedziałem w wannie. Ale myślę, że można go potraktować trochę więcej niż tylko z przymrużeniem oka.

A na czym ten pomysł polega?
Krótko - zwycięzca bierze wszystko - i nie ważne czy różnica między pierwszym komitetem a następnym jest 0,01 czy 10%. Ma to natomiast znaczenie już dla liczby mandatów, ponieważ właśnie ta różnica jest dodana do 50% przy zwycięskiej partii
Jednocześnie do Sejmu wchodzą komitety (partie), które przekroczyły 1% w skali kraju.
I może najlepiej na przykładzie jak wyglądałby parlament 2005 wg tego schematu wg liczby mandatów:
PiS 243
PO 74
SO 35
SLD 35
LPR 24
PSL 21
SDPL 12
D.pl 8
UPR(PJKM) 5
RP 3

Jakie są plusy?
Partia, która wygrywa może rządzić bez zgniłych kompromisów
Nikt z wyborców (no może prawie) nie może powiedzieć, że jego głos był stracony
Opozycja może silnie wyrażać swój głos

Minusy - wchodzą partie (takie jak mumia), ale z marginalną liczbą mandatówCo do podziałów mandatów - jest 16 okręgów z proporcjonalną liczbą miejsc do ludności danego województwa i tak Mazowieckie ma 62 miejsca a Lubuskie 12
Mandaty uzyskują osoby, które uzyskały największą liczbę głosów w danej partii w skali okręgu - przy minimalnej liczbie mandatów (np. 3) danej partii ważna jest liczba głosów danej osoby w skali kraju
Źródło: ivrp.pl/viewtopic.php?t=1338


Temat: LEX ONLINE czy Lex POlonica MAXIMA ONLINE
LEX ONLINE czy Lex POlonica MAXIMA ONLINE
  Jesli chodzi o moje odczucia - polonica zawiera bardzo podobny schemat ulozenia dokumentow jak lex, wiele funkcji jest identycznych. To co jest nowoscia to:
- dodatkowo w wersji online sa pelne wersje orzeczen sadow i pelne teksty glos, czego nie ma czesto w lexie (sa tylko tezy w wielu przypadkach).
- aktualny stan prawny (opoznienie aktualizacji 1 dzien) na podstawie zrodel : Rzeczpospolita, Gazeta Prawna, strony ministerstw i sejmu itp.
- komentarze do przepisow sa obszerniejsze i sa to teksty zywcem przeniesione z komentarzy PWN (Lexis Nexis) - minusem jest ze chyba tylko z tego wydawnictwa, podczas gdy LEX ma takze Zakamycze i Beck'a. Przynajmniej tak mi sie wydawalo na prezentacji ze tylko lexis.
- mozliwosc dokupienia modulu, gdzie bedziesz mial teksty publikacji (ksiazek) lexis.
- lepiej dzialajace informatory gospodarcze, ktore w wersji rozszerzonej np. pokazuja ci gdzie jeszcze czlonek zarzadu danej spolki pojawia sie w innych spolkach, mozna przeswietlic spolke na wylot (przydatne np. windykacji czy nam). Oczywiscie zawieraja dane adresowe i dane z KRS spolek (ta opcja nie dziala mi w lex).
- wzory umow z ksiazek lexis nexis. formularze sa edytowalne
- kalkulatory (odsetki, wynagrodzenie itp)
- wyszukiwanie bardzo precyzyjne i sa jego 2 rodzaje oraz mozliwosc zawezania w trakcie jak juz wejdziesz w jakas kategorie
- pelna baza danych teleadresowa - na biezaco aktualizowana wszelkich sadow i urzedow w RP z pokazaniem ich wlasciwosci.

no i mam zagwostke. IT pyta czy chcemy zmienic. potrzebuje waszych uwag jesli mieliscie jakas stycznosc. do tej pory uzywalam lexa
Źródło: forumprawne.org/showthread.php?t=551


Temat: O SZTUCE PISANIA FELIETONOW
No to wyjaśniło się. Nasz zagajnik okazał się za mały, aby Jego Majestat pomieścił sią w nim wraz z kanadyjskim wilkiem. Na dodatek chciał obłaskawić Wichurę, co jak wiadomo nikomu się jeszcze nie udało. Ale mnie się wydaje, że wiosnę poczuł i po prostu odleciał. A wiosnę już czuć na całego. Pod Sejm zjechało furmankami chłopstwo z zamiarem wysadzenia ze stołka swego poprzedniego przywódcy - niejakiego Andrew Warchoła. On swym zwyczajem znów zagroził obaleniem rządu, o ile ten bezwarunkowo nie skapituluje pod świńska górka przysypaną paliwowym rzepakiem. Na dodatek straszy, że jak rząd obali, to znowu pójdzie na czele szosy i drogi blokować, przez co nie tylko, że uchroni Augustów, ale i wiele innych miast i wsi przez zabójczymi wyziewami samochodowych silników. Nie wiem, czy mu się to uda, bo chłopki takie bardzo rozsierdzone na Adrewa były. Według mnie powinien udać się bezpośrednio do Brukseli. Tam wszelkich urzędasów i deputowanych zablokować w ich gabinatach. Po kilku dniach takiej blokady podpiszą wszystko co im Warcholl pod nos, o pardon, pod pióro podsunie. Pierwszym i głównym papierkiem byłby nakaz, aby wszelkie TIRy na granicy z RP miały obowiązek zlewania całego paliwa i tankowania do pełna 100 %-ego ekopaliwa, czyli inaczej mówiąc oleju rzepakowego. I tylko na nim miały prawo jeździć po Polsce. A jakby jakieś silniki się zatykały, to niech sobie wymienią na inne. To nie nasz problem. Tym sposobem Warcholl wyrwałby nie tylko kły, ale i pozostałe zęby wszelkiego rodzaju oszołomom ekologicznym i obwodnice, tudzież autostrady można by było bez przeszkód budować nie tylko przez dolinę Rospudy, ale i przez wszelkie inne góry i doliny. Cały kraj pachniałby odświeżająco frytkarnią. Ten zapach w sposób naturalny powodowałby uczucie sytości i nawet "zredukowani w emeryturach" ubole mogliby spokojnie dożyć do setki, nie mówiąc o wielodzietnych, niepełnych rodzinach na zasiłku. Polska stałaby się zatem krajem ogólnej sytości, a przez to i wszelakiej szczęśliwości.
Niestety jak wiem Andrew naszego forum nie czyta i pewnie przyjdzie mu wkrótce podzielić los Wildsteina, który jak wieść niesie chce sie zemścić i wraz z braćmi Karnowskimi ma zamiar założyć własną antysemicką stację. Tym samym ściagnie na nas wszelkie plagi z Ogólnoświatowym Kongresem Żydów na czele.
A o tym, że nasze Forum warto czytać i do rad stosować się, świadczy zgoda, jaka zapanowała w ekipie siatkarzy. Bonka w dziale "Sport" podała hiszpański schemat porozumiewania się i zadziałało.
Wracam zatem na półkę, aby na przednówku kilka moli złowić i w ten sposób "do zielonych traw" przetrwać.
Źródło: ivrp.pl/viewtopic.php?t=2465


Temat: Boże Igrzysko [Warfrog Games/Phalanx Games Polska]

Dobrze, że jest Was dwóch - brakuje jeszcze jednego w myśl zasady tres faciunt collegium.

Jest więcej osób oceniających grę jako przeciętną, wystarczy przejrzeć posty choćby na grach planszowych. Nie wiem po co taka uszczypliwość.


Wybory do Sejmu, jego zrywanie, wybory hetmana. Poza tym cała gama charakterystycznych cech z historii naszego kraju - fundowanie miast, kolegia jezuickie, konfederacje, odsiecz wiedeńska, kozackie bunty. Do tego wzrastające zagrożenie ze strony mocarstw ościennych, przedkładanie prywaty nad działaniem w interesie kraju. Chyba, że to nie są elementy historii Polski.

Czarek, wybory ok, mogę bez problemu wyobrazić sobie, że początkowo kostki oddają przewagę na sejmikach ziemskich i zdobyta tam przewaga przekłada się na głos z prowincji (jest to uproszczenie bo na sejmie najpierw głosowano albo województwami, a później posłowie występowali pojedynczo). Zresztą wybory do sejmu to dla mnie jedyny nawiązujący do historii element tej gry, który jest w miarę dobrze zrobiony.
Zrywanie sejmów - przez pierwsze dwa etapy powinno być zabronione. Pierwszy sejm zerwano bowiem za panowania Korybuta - Wiśniowieckiego w 1669r. Wczesniej nie było przypadków zerwania sejmu walnego, ale były przypadki zerwania sejmików ziemskich, bo tam do połowy XVII wieku też obowiązywała zasada jednomyślności. Dalej, w obecnych poglądach historyków przeważa zdanie, że rola Sejmu I RP jest przeceniana w związku z tym zrywanie sejmu nie miało decydującego znaczenia dla funkcjonowania państwa a LV nie może być uznawane za przyczynę późniejszej anarchii i upadku państwa. A w grze tak się to przedstawia.
Wybór Hetmana - nie było takowego. Hetmana wybierał król, od 1581r. dożywotnio i bardzo często wbrew politycznym wpływom (np. wybór M. Potockiego w 1646 na hetmana wielkiego), najczęściej za zasługi wojenne. Dla lepszym rozwiązaniem byłoby gdyby hetmana wybierać na podstawie zdobytych PP za kampanie magnackie.
Kampanie magnackie - ja bym bardzo chciał przeczytać o kampaniach magnackich przeciwko Szwecji zakonowi czy Prusom, albo Habsburgom, czy nawet od drugiej tury Moskwie. dalej najazdy wrogów - no sorry, ale jedną z podstawowych zasad polityki Chanatu była zasada równowagi - gdzie to jest ukazane w grze
Wielkość armii prywatnych - są za wielkie do możliwości magnatów. Na krótką kampanię mogli wystawić takie armie (jedną kostkę), ale na więcej - niemozliwe.
fundowanie miast - w grze to jakaś aberracja, w Polsce proces fundacji miast zatrzymał się w zasadzie wraz z powstaniem Chmielnickiego. Druga połowa XVII wieku to okres upadku miast a nie ich fundacji, Potem masz Wielką Wojne Północną i próby odbudowy miast (ale nie fundacja nowych) zwłaszcza od królowania Augusta III i Stanisława Leszczyńskiego.
kolegia jezuickie - mogą być, bo to jakieś uproszczenie dla róznych form szkolnictwa podstawowego, przy czym kolegia dały wzorzec, ale nie były jedynymi , zwłaszcza, że po 1680 roku wraz z przybyciem pijarów to Ci zdominowali szkolnictwo.
konfederacje - mogą być, bo służyły interesom prywatnym, i zdobyci posiadłości jest realizacją takiego interesu.
Armia Koronna - o podatkach i wojnie decydował sejm, więc zerwanie sejmu powinno mieć wpływ na wielkość armii koronnej a nie na sposób jej użycia. No i sorry, ale w pierwszym etapie nie powinno być armii koronnej jako takiej bo jej nie było, było pospolite ruszenie i zaciągi.
Powstania kozackie to powinien być tylko II etap.


Zagraj w Waterloo, Liberte lub Peryklesa - wtedy możliwe że zrozumiesz, co mam na myśli pisząc o specyficznym sposobie przedstawiania pewnych mechanizmów przez Wallace'a w grach.

Jeśli schemat powtarza się w każdej grze to nie jest ciekawy


Bo przecież to niehistoryczna gra.

Problemem nie jest to, że to gra niehistoryczna, problemem jest to, że Autor pisze, iż "jednak w ten sposób udało mi się ująć choć kawałek historii Polski w pudełku gry planszowej" i podobnym komentarzem, "gra planszowa o historii Polski", opatrza ją polski wydawca. To albo jest to gra o historii albo nie jest. Jak jest to ja dziękuję bardzo za takie nauczanie historii przez zabawę, bo gra z historią nie ma wiele wspólnego. Dalej, nie zauważyłem, aby cokolwiek działo się poza moją kontrolą (nie mozna wykluczyć, że źle graliśmy,ale pobieżna ponowna lektura raczej na to nie wskazuje). Raczej dobrze planując można nieźle pokombinować.

Przemek chyba powinien być zadowolony z wypunktowania niedostatków gry
Źródło: gis.manewry.vdl.pl/viewtopic.php?t=1552
Powered by MyScript